Notranji minister Mustafa Mohamed Nadžar je danes ob tem sporočil, da so končali iskalne in reševalne akcije ter da sedaj skušajo prizadetemu prebivalstvu zagotoviti bivališča in hrano.
Iransko notranje ministrstvo je pred tem poročalo o 250 mrtvih in več kot 2.000 ranjenih. Zadnji podatki so natančnejši, saj so jih medtem preverile lokalne oblasti. Brez strehe nad glavo naj bi ostalo 16.000 ljudi.
Minister je še povedal, da je polovica od 600 vasi na območju poškodovana ali uničena in da so za žrtve potresa postavili na stotine šotorov. Na območju je bilo videti tudi tovornjake Rdečega polmeseca s tisoči šotorov in odej. Predsednik Mahmud Ahmadinedžad je odredil takojšnjo obnovo hiš, ker na območju letos pričakujejo hudo zimo.
Potres prizadel predvsem slabše grajene vasi
Več kot tisoč reševalcev je vso noč iskalo preživele, ki so bili pokopani pod ruševinami ali v odročnih vaseh. Danes pozno popoldne po lokalnem času so sporočili, da je reševalna akcija končana. AFP navaja, da je lahko bila reševalna operacija tako hitro končana, ker se vaščani poznajo in so vedeli, kje iskati pogrešane.
Več tisoč ljudi je sicer noč preživelo na prostem, saj je ta del Irana streslo 36 popotresnih sunkov. Čutili so jih na širokem območju blizu Kaspijskega morja, ki so med prebivalstvom povzročili paniko.
Mesto Tabriz, v bližini katerega je bilo žarišče potresa, in bližnja mesta so več ali manj ostala nepoškodovana, huje prizadete pa so vasi, kjer so hiše slabše grajene.
Prvi potres, ki je v soboto prizadel območje mesta Tabriz, je imel magnitudo 6,4, enajst minut pozneje pa mu je sledil še en potres z magnitudo 6,3. Žarišče potresa je bilo okoli 60 kilometrov severovzhodno od Tabriza, mesta z 1,5 milijona prebivalci. Najbolj prizadeta so mesta Ahar, Haris in Varzakan, kjer so zabeležili večino smrtnih žrtev.
Leta 2003 v potresu umrlo kar 31.000 ljudi
Pripravljenost na pomoč pri odpravi posledic potresa sta danes že izrazili Nemčija in Rusija. Ob tem sta izrazili sožalje ob številnih žrtvah. Solidarnost z žrtvami potresa je danes izrazil tudi papež.
Iran je v preteklosti prizadela že vrsta hudih potresov. Najbolj smrtonosen je decembra 2003 opustošil mesto Bam, ko je tresenje tal ob ogromni gmotni škodi zahtevalo kar 31.000 življenj.
O potresu z magnitudo 6,2 so danes poročali tudi s severozahoda Kitajske, o morebitnih žrtvah ali škodi pa ne. Potres je sicer imel žarišče globoko pod površjem.