Avto > Avto nasveti
3317 ogledov

Pazite, da zaradi teh malenkosti ne ostane zunaj avtomobila

avtomobilski zagonski ključ Profimedia
Danes so se sistemi za prostoročno odklepanje avtomobilov že močno razvili in ključa nam večinoma ni treba niti vzeti iz žepa. Pri delovanju takšnih ključev pa lahko pride tudi do težav, ki so posledica okvar ali pomanjkljivosti.

Danes govorimo pravzaprav o sistemu Keyless GO, pri katerem se vozilo in ključ sporazumevata s pomočjo antene v vozilu in čipa v ohišju ključa. Ker sta zveza med ključem in avtomobilom in potrditev avtentičnosti sklenjena vnaprej, lahko voznik le pritisne gumb na armaturni plošči in avtomobil se zažene.

Noben sistem pa ne deluje popolno, zato lahko pri zagonu avtomobila pride tudi do težav. Eden najbolj preprostih in najlaže rešljivih vzrokov za ato, da se avtomobil po pritisku na gumb ni zagnal, je, da voznik ni dovolj stisnil pedala zavore. Rešitev zato je zgolj močnejši pritisk na zavorni pedal in motor se po pritisku na gumb zažene.

avtomobilski zagonski ključ | Avtor: Profimedia Profimedia

Iztrošena baterija

Vzrok, ki zahteva malce več opravil, je iztrošena baterija v ključu. Med testiranjem avtomobilov se nam je v redakciji že zgodilo, da so se na armaturni plošči prižgale kontrolne lučke, motorja pa ni bilo mogoče zagnati. V tem primeru je bilo treba zamenjati baterijo v ključu.

Vendar pa največkrat obstaja tudi takojšnja rešitev. Ključi imajo namreč tudi možnost pasivne aktivacije sistema. Ključ v tem primeru približate gumbu za zagon motorja ali drugi točki, ki je zato določena, in avtomobil lahko zaženete. Seveda pa je dobo čim prej obiskati delavnico, kjer bodo baterijo zamenjali, saj se vam lahko naslednjič zgodi, da se avtomobil ne bo niti odklenil.

Razlog za to, da se motor ni zagnal, čeprav so se kontrolne lučke prižgale, pa je lahko tudi izpraznjen ali šibak akumulator.

avtomobilski zagonski ključ | Avtor: Profimedia Profimedia

Gumbov ne pritiskajte po nepotrebnem!

Strokovnjaki opozarjajo na zadevo, ki bi se ji morali izogibati uporabniki klasičnih daljinskih ključev, kjer je za odklepanje avtomobila še treba pritisniti na gumb. Ko je ključ izven dosega vozila, gumbov na njem ne bi smeli pritiskati, saj lahko pride do izgube sinhronizacije med ključem in avtomobilom. Sinhronizacija se pogosto lahko prekine tudi ob menjavi baterija v ključu ali pa ob menjavi akumulatorja vozila.

V tem primeru je potrebno znova vzpostaviti sinhronizacijo, pri čemer je treba slediti navodilom za uporabo, saj se postopki za različne avtomobile razlikujejo med seboj. Najbolje pa je, da to opravilo prepustimo strokovnjakom.

Novi časi prinašajo nove težave, Nekateri ključi so namreč postali pravi mikroračunalniki, ki za delovanje potrebujejo baterijo, ki jo je treba redno polniti. Zato mora biti ključ med vožnjo vsaj na vsake toliko časa na mestu, kjer se lahko njegova baterija spet napolni. Največkrat je to plošča za brezžično polnjenje mobilnega telefona.

dezurni@styria-media.si