Avto > Avto nasveti
5447 ogledov

To morate v vozilu storiti še pred mrazom

tekočina za vetrobransko steklo čiščenje Profimedia
Če menite, da ste z zamenjavo letnih gum za zimske in dolivanjem tekočine za odtalitev stekel avtomobil pripravili na zimo, se motite. Če naj bi vaš avtomobil varno preživel zimo, morate biti pozorni še na nekaj ključnih zadev.

Tudi pozimi je pomembno, da lepo skrbimo za čistost zunanjosti in notranjosti avtomobila. V Sloveniji so ceste pozimi močno soljene, soli pa je primešan tudi pesek. Če je podvozje predolgo pod vplivom soli, lahko pospešimo postopek korozije, enako pa velja tudi za karoserijo, predvsem predele okrog blatnikov in pragov s skritimi kotički, kje se lahko nabira umazanija.

Redno čiščenje

Če zunanjost avtomobila redno čistimo, lahko precej mejim možnost korozije in mu podaljšamo življenjsko dobo. Izognemo se tudi sanaciji mest, na katerih je prišlo do pojava rje, s tem pa tudi visokim stroškom, saj so popravila veliko dražja od čiščenja. Poskrbeti moramo tudi za opravila poškodb, ki so jih na laku pustili kamenčki.

pranje avtomobila | Avtor: Profimedia Profimedia

Z rednim čiščenjem notranjosti poskrbimo za večje udobje, hkrati pa tudi za varnost. Predvsem, pa je pomembno, da notranjost ohranimo čim bolj suho. Zato je treba poskrbeti tudi za higieno zunanjosti.

Vsak avtomobil je namreč opremljen s kanali, skozi katere odteka voda, ki se nabira v vdolbini pod vetrobranskim steklom in še na nekaterih mestih. Če teh kanalov ne očistimo jesenskega listja, se lahko zamašijo, voda, ki ne odteče, pa lahko prodre v kabino ali pa pospeši korozijo. Poskrbeti moramo tudi za dobro kondicijo gumijastih tesnil, za kar je dovolj, da nanje vsak toliko časa nanesemo silikonsko razpršilo.

Tudi pozimi je priporočljiva uporaba klimatske naprave. Ta kabine pozimi seveda ne bo hladila, bo pa posušila zrak, ki skozi šobe vstopa v kabino. Seveda je pomembno, da z rednimi pregledi poskrbimo, da bo klimatska naprava tudi pravilno delovala.

Zračne reže toyota klimatska naprava klima | Avtor: Toyota Toyota

Pazite na akumulator!

Ena najbolj pogostih zimskih okvar avtomobila je odpoved akumulatorja. Poskrbeti je treba predvsem, da ga ne izpraznimo. Ko izstopimo iz avtomobila, poskrbimo, da bodo ugasnjeni vsi porabniki električnega toka. Najbolje je, da avtomobila ne pustimo odklenjenega, saj bomo z zaklepanjem izključili tudi vse sisteme, ki trošijo elektriko.

Ker akumulatorju škodijo predvsem kratke vožnje, se moramo z avtomobilom na vsake toliko časa odpeljati tudi na daljšo vožnjo, med katero se bo akumulator napolnil. Če je to možno, avtomobil parkirajmo na toplem ali vsaj v zavetju pred najhujšim mrazom. Poskrbeti moram tudi, da bodo kontakti na akumulatorju čisti in suhi.

Preverite vitalne tekočine!

Ko govorimo o pripravi avtomobila na zimo, nihče ne omeni pomena motornega olja. Zato, ker so motorji danes zelo kompleksni stroji, ki zahtevajo veliko bolj zahtevno vzdrževanje kot nekoč, je pomembna tudi pravočasna zamenjava motornega olja. Poleg največjega števila prevoženih kilometrov pred menjavo, je pomemben tudi podatek o časovnem intervalu za zamenjavo olja. Če v navodilih piše, da morate polje zamenjati vsaj enkrat na leto, to tudi storite, tudi če ste prevozili malo kilometrov.

akumulator, povezovalni kabli | Avtor: Newspress Newspress

Redno zamenjavo zahtevata tudi hladilna in zavorna tekočina. Hladilna tekočina ne služi le odvajanju toplote iz motorja, ampak z aditivi poskrbi tudi za čiščenje motorja, preprečevanje korozije  in podobno. S staranjem se te lastnosti izgubijo zaradi povečane vsebnosti vode pa se zmanjša tudi odpornost proti zmrzovanju, kar lahko vodi k poškodbam motorja.

Zavorna tekočina je po drugi strani izpostavljena visokim temperaturam, ki sčasoma zmanjšajo njeno sposobnost stiskanja. Veliko zavornih tekočin nase veže tudi vodo, ki se nabira v zaprtem zavornem sistemu in potone pod zavorno tekočino. Zato se lahko zgodi, da zaviramo z vodo, kar seveda zmanjša učinkovitost zaviranja.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.