Slovenija
10 ogledov

Erjavec: Doma ločujemo odpadke

Naravne ujme vsako leto po Evropi povzročijo za 15 milijard evrov škode. Boj pro Žurnal24 main
Slovenija in Evropska unija sta pred obsežnimi spremembami na področju okoljske politike. Prav vsak izmed nas lahko prispeva k čistejšemu razvoju, pravi minister Karl Erjavec, ki pri izpostavlja problematiko prometa.

 V švedskem Aareju je potekalo neformalno srečanje okoljskih ministrov Unije, na katerih so se seznanili z načrti švedskega predsedstva glede okoljske politike, obenem pa so države razpravljale tudi o enotni politiki pred decembrskimi pogajanji v Koebenhavnu, ko naj bi svet sprejel enoten načrt v boju proti podnebnim spremembam.

Okoljski minister Karl Erjavec je v javljanju za Žurnal24 iz Aareja pojasnil, da želi Evropska unija iz krize iziti tudi s pomočjo učinkovitejšega do narave prijaznega gospodarstva, ki obenem ponuja obilo novih priložnosti za visokotehnološke ideje in produkte z veliko dodane vrednosti. Ministri so se po predstavitvi načrtov švedskega predsedstva strinjali, da je pred svetom težko obdobje prehoda na energijo, ki jo bomo proizvajali s pomočjo t. i. nizkoogljične tehnologije.

Slovenija je glede uvajanja novih tehnologij še v začetni fazi implementacije v pravni red. Najtrši oreh bo po Erjavčevem mnenju ureditev naraščajočega prometa, ki Sloveniji stalno ruši razmerja izpustov. Sicer pa država prek razpisov, tako Erjavec,  v zadnjih letih izdatno promovira uporabo energetsko učinkovitih tehnologij.

Vsako leto za 15 milijard škode
Med razpravo o podnebnih spremembah so dorekli pogajalsko taktiko napram ZDA, Kitajsko in Rusijo, ki so ključne za dosego globalnega sporazuma, s katerim bi nadomestili Kjotski protokol in s katerim bi se države zavezale k najmanj 20-odstotnemu zmanjšanju izpustu toplogrednih plinov do 2020.

Boj proti podnebnim spremembam je nujen, saj ima po Erjavčevh besedah samo EU vsako leto za 15 milijard evrov škode zaradi vremenskih neprilik. Slovenija poudarja, da je potrebno v tem boju najti pravičen ključ za razporeditev finančnih bremen med članicami, ki bo upošteval gospodarsko moč države in njeno obremenjevanje okolja. Slovenija si prizadeva, da bi v njenem primeru upoštevali tudi trajnostni razvoj gozda, ki po Erjavčevem mnenju pripomore k zniževanju koncentracije CO2.

Tudi osebni zgled
In kako se proti podnebnim spremembam bori Karl Erjavec osebno? Pri nas doma dokaj striktno ločujemo odpadke, tudi sicer se zasebno zelo malo vozim z avtomobilom, pravi. Poleg tega priporoča tudi uporabo varčnih sijalk, sončne energije za ogrevanje, pri gradnji pa kvalitetne izolacijske materiale.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.