2058 ogledov

To so najuspešnejše države Iger ... Kako se je uvrstila Slovenija?

Andreja Leški Profimedia
ZDA še četrte poletne igre zapored končale z največ olimpijskimi medaljami.

Na poletnih olimpijskih igrah v Parizu je vsaj eno medaljo osvojilo 84 držav, med njimi Slovenija tri. Četrtič zapored z največ medaljami odhajajo domov ameriški športniki, na stopničkah so stali skupaj 126-krat. Kitajci so osvojili 89 medalj, Britanci 65, Francozi pa 64. Najboljšo peterico zaključujejo Avstralci s 53.

Američani so v Parizu osvojili 40 zlatih, 44 srebrnih in 42 bronastih medalj, največ v atletiki (34) in plavanju (28). Izpostaviti velja 21-letno plavalko Torri Huske s tremi zlatimi in dvema srebrnima medaljama ter leto starejšo plavalko Regan Smith z dvema zlatima in tremi srebrnimi medaljami. Z zlato olimpijsko medaljo že osmič zapored domov odhajajo tudi ameriške košarkarice, ki so na današnji finalni tekmi z domačinkami Francozinjami priredile razburljivo predstavo in na koncu slavile s tesnim izidom 67:66.

Ameriška ženska košarkarska reprezentanca | Avtor: Profimedia Profimedia

Ko gre za zlate olimpijske medalje, ZDA tesno za ovratnik diha Kitajska. Ta je močna predvsem v štirih športih - skokih v vodo, streljanju, plavanju in namiznem tenisu -, njeni športniki pa so v Parizu osvojili prav toliko zlatih medalj kot ameriški, to je 40. Poleg tega se lahko pohvalijo še s 27 srebrnimi in 24 bronastimi medaljami.

Kitajska je bila sicer tekom tokratnih iger na dobri poti, da prvič po olimpijskih igrah leta 2008 v Pekingu spet osvoji največ medalj med vsemi sodelujočimi državami. Na koncu ji to ni uspelo in ZDA so tako kot leta 2012 v Londonu, leta 2016 v Rio de Janeiru in pred tremi leti v Tokiu tudi letos v Parizu zasedle vrh lestvice najbolj uspešnih držav na olimpijskih tekmovanjih. Je pa Kitajka na vrhu lestvice športnikov z največ pariškimi medaljami, in sicer s kar šestimi medaljami, od tega eno srebrno in petimi bronastimi, odhaja domov 26-letna plavalka Zhang Yufei.

Zhang Yufei | Avtor: Profimedia Profimedia

Z 11 medaljami v rokoborbi in osmimi v judu ter še 26 v preostalih športih je na lestvici držav z največ medaljami tokrat Japonska šesta, a celo na tretjem mestu med vsemi po številu zlatih medalj, saj so jih japonski športniki osvojili kar 20. Poleg tega pa še 12 srebrnih in 13 bronastih.

Dobro pa so prednost domačega terena na letošnjih igrah unovčili gostitelji iger v Parizu ter osvojili 64 medalj, od tega 16 zlatih, 26 srebrnih in 22 bronastih. To je drugo najvišje število medalj za Francijo v zgodovini, le na igrah v Parizu leta 1900 so jih osvojili 102. Še posebej pa velja izpostaviti njihovega plavalca Leona Marchanda, ki je bil s štirimi zlatimi medaljami (in enim bronom) najuspešnejši posameznik iger v Parizu.

Francozi so letošnje olimpijske igre začeli in končali zelo uspešno. V prvem tednu OI so osvojili 44 medalj, kar je več, kot jih je država od povojnega obdobja osvojila na celotnih igrah. Že deveti dan iger so presegli število osvojenih medalj iz Pekinga 2008 (43 medalj), kjer so do Pariza osvojili največje število medalj po letu 1900.

Leon Marchand | Avtor: Profimedia Profimedia

Visoko na lestvici držav z največ zlatimi medaljami z olimpijskih iger v Parizu je Avstralija. Država ima razmeroma majhno število prebivalcev, toda pod vodstvom nadarjene plavalne ekipe in tudi močne skupine kanuistov so avstralski športniki nabrali skupaj 53 medalj, od tega 18 zlatih. To je najboljša bera olimpijskih medalj za Avstralijo doslej.

S tem se Avstralija uvršča visoko na lestvici števila osvojenih medalj glede na število prebivalcev, kjer je s svojo uvrstitvijo lahko zadovoljna tudi Slovenija. ZDA so denimo osvojile približno eno olimpijsko medaljo na vsakih 2,6 milijona prebivalcev, Avstralija pa eno na vsakih 485.000.

Janja Garnbret Sprememba Šport Tako visoko je Slovenija na lestvici zlatih kolajn na prebivalca

Tri medalje športne plezalke Janje Garnbret, judoistke Andreje Leški in kajtarja Tonija Vodiška medtem za Slovenijo pomenijo eno odličje na 707.983 prebivalce, kar nas uvršča na šestnajsto mesto po številu medalj na število prebivalcev ter peto mesto po številu zlatih medalj na število prebivalcev (za Dominico, Sveto Lucijo, Novo Zelandijo in Bahrajnom).

Slovenija si sicer absolutno gledano s še sedmimi državami deli 58. mesto s tremi osvojenimi olimpijskimi medaljami, medtem ko si po številu zlatih medalj z dvema kolajnama deli celo 29. mesto s še enajstimi drugimi državami.